Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi Genelgesi

Nisan 6, 2021

Değerli Koç Üniversiteliler,

Koronavirüs (COVID-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan tedbirlerle ilgili yeni düzenlemeler yapılmıştır.

İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Mart 2021 tarihindeTedbirlerin Gözden Geçirilmesi” genelgesi ile aşağıda yeni düzenlenen tedbirleri dikkatinize getirmek isteriz.

 • Daha önceki genelgelerle risk gruplarına göre düzenlenen hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlenmiştir.
  Buna göre;

  • Hafta içi günlerde 21:00 – 05:00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecektir.
  • Hafta sonlarında;
   Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.
 • 65 yaş üstü çalışanlarımızın 65 yaş üstü için belirtilen sokağa çıkma yasağı kısıtlarına uyarak, belirtilen saat aralığı dışında kampüse giriş yapmamaları gerekmektedir. (Gün içerisinde 10:00 ila 14:00 saatleri arasında sokağa çıkabilir)
 • COVID-19 olgu sayılarının hızla yükselmekte olduğu şu dönemde kendimizin, yakınlarımızın ve toplumun sağlığını korumak amacıyla alınması gereken önlemler konusunda bazı hatırlatmalar yapmak istiyoruz:
  • Şu anda toplumda yaygın olarak bulunan virüsün bulaştırıcılığı, salgının başlangıç dönemindekine göre daha fazladır. Bu nedenle maske, mesafe ve hijyen önlemlerinin hiç gevşetilmeden uygulanması daha da önem kazanmıştır.
  • Bulaşma açısından en riskli karşılaşmalar kapalı mekânda, kalabalık ortamda, kısa mesafeli görüşmelerle olmaktadır. Bunların üçünün birlikte olduğu ortamlarda bulaşma riski en fazladır (Ekteki bilgilendirmeden faydalanmanızı öneririz.)
  • Hastalıktan korunmak için 2 doz aşı olmak gereklidir. İlk dozdan sonra aşının koruyuculuğu yoktur.
  • Koruyuculuğun başlaması için 2 doz aşı olduktan sonra en az 14 gün geçmesi gerekir. Bu süreçte ve sonrasında, özellikle yukarıda belirtilen riskli ortamlarda maske ve mesafe kuralı özenle uygulanmalıdır.
  • Şüpheli bulguların erkenden fark edilmesi, bildirilmesi, (semptom checker uygulaması ile) ve bu süreçte kişinin kendini diğer kişilerden izole etmesi bulaştırıcılığı azaltacaktır.

Alınan tüm kararların ve aksiyonların odağında sizlerin sağlığı ve güvenliğini korumak olduğunu hatırlatır, göstereceğiniz azami özene ve hassasiyete teşekkür ederiz.

EK: Kampüste Sağlığımızı Korumak için 3 Temel Kural