Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi

Mayıs 19, 2021

Değerli Koç Üniversiteliler,

Koronavirüs (COVID-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirler alınmıştır.

İçişleri Bakanlığı tarafından 16 Mayıs 2021 tarihinde yayımlanan “Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi” kapsamında aşağıda alınan tedbirlere uyulması konusunu dikkatinize getirmek isteriz.

  • COVID-19 salgınının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla fiziki olarak kamu kurum ve kuruluşlarında bulunanların, görev yerinde işe başlama ve bitiş  saatleri 10:00-16:00 arası olacak şekilde belirlenmiştir ve tüm çalışanların bu kurala uyması beklenmektedir.
  • Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş üstü kişilere herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.
  • Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş üstü kişiler ise hafta içi günlerde sadece 10:00 -14:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.
  • Hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21:00-05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır.
  • Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları Cuma günleri saat 21:00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Alınan tüm kararların ve aksiyonların odağında sizlerin sağlığı ve güvenliğini korumak olduğunu hatırlatır, göstereceğiniz azami özene ve hassasiyete teşekkür ederiz.